Kampanie medialne oraz informacje w serialach telewizyjnych najczęściej są głównym źródłem wiedzy zdrowotnej społeczeństwa, ważne jednak, żeby odbiorcy wcześniej byli dobrze przygotowani przez szkołę – uzgodnili specjaliści na niedawnej debacie “Edukacja zdrowotna - jak media kształtują świadomość społeczną”.
W trakcie warszawskiej debaty Tomasz Sobierajski – socjolog zdrowia – przekonywał, o mocy mediów w edukacji prozdrowotnej ludzi. Odwołał się w tym miejscu do badań przeprowadzonych przez OBOP, dotyczących stanu wiedzy o chłoniakach. Według wyników tego raportu dla ponad połowy ankietowanych źródłem wiedzy były media, w tym dla co czwartego – telewizja. Żeby media mogły spełniać właściwie rolę edukacyjną, powinny trafiać do odbiorcy, który jest już w pewien sposób wyedukowany, nastawiony prozdrowotnie.
Odnosząc się do edukacyjnej roli mediów w dziedzinie zdrowia profesor Wiesław Godzic, medioznawca ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, oznajmił, że “próbujemy obarczyć media zbyt dużą odpowiedzialnością, a one nie są w stanie
i nie mogą jej udźwignąć”. Zgodził się jednak, że w edukacji zdrowotnej uwagę trzeba poświęcić przede wszystkim odbiorcy, który może nie zrozumieć przekazu albo nie chcieć go przyjąć z powodu negatywnego nastawienia.
Specjaliści uznali na debacie, że ważną rolę w edukacji zdrowotnej mogą odegrać dobrze zaplanowane kampanie społeczne. “Niestety, w Polsce w zasadzie brak takich kampanii, a jeśli już są, mają charakter krótkotrwały” - uznała prof. Środa.
Czy wiesz, że statystyczny pracownik biura spędza w ciągu swej kariery zawodowej aż 68 tysięcy godzin przed ekranem komputera, w nienaturalnej dla ciała pozycji siedzącej? Lista przykrych konsekwencji tego stanu jest długa: bóle kręgosłupa, zwyrodnienia stawów dłoni, krótkowzroczność, nieostrość widzenia, a także migreny i gorsze samopoczucie. Nie oznacza to oczywiście, że trzeba zmienić posadę.m Można natomiast nieco zmodyfikować nawyki! Jeśli chcesz uniknąć konieczności używania okularów i środków przeciwbólowych, naucz się prostych ćwiczeń oczu i ciała wykonywanych na siedząco lub na stojąco. Wystarczy poświęcić im kilka minut podczas każdego dnia pracy. Wzmacniają plecy, ramiona, kark i dłonie, poprawiają koncentrację i wydajność.
źródło: www.nursing.com.pl
wtorek, 11 maja 2010
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz